Informace o nošení
 

Malé miminko na hrudi u matky zažívá stimulaci všech smyslů, narozdíl od postýlky. A jako bonus dostává ještě tolik potřebnou vestibulární stimulaci.
Čich dává důležité informace o tom, že je to skutečně maminka, ke které se tulí, čichové vjemy ovlivňují i hormonální děje- matka pak o dítě lépe a snadněji pečuje.
Chuť maminčina potu je miminku taky známa, připomíná mu plodovou vodu, ve které tak dlouho žilo. Olizováním matčiny kůže se střeva dítěte osidlují známými bakteriemi a posiluje se imunita.
Hmat se neomezuje jen na prstíky. Dítě zažívá dotyk velkou částí těla a díky tomu vylučuje více oxytocinu, hormonu lásky, který hraje důležitou roli při kojení. Proto se nošení doporučuje jako podpora při jakýchkoliv potížích s kojením.
Společně s dotykem zažívá dítě neustálý pohyb. Vestibulární stimulace (stimulace rovnovážného úsrtojí) je nesmírně důležitá pro správný vývoj mozku. Je prokázáno že vestibulární stimulace má pozitivní vliv na psychomotorický vývoj a stejně tak je prokázáno, že nedostatek vestibulární stimulace mozek poškozuje.

Zrak malého miminka ještě není dokonalý, přesto u maminky na hrudi je na blízku její obličej, tvar, na jehož rozpoznávání je dítě nejlépe připraveno. Později dítě pozoruje své okolí z perspektivy ostatních lidí, poznává tak svět jaký skutečně je (ne jako podlahu, zamřížovanou postýlku nebo výseč výhledu z korbičky).
Sluch dostává důvěrně známé podněty, tichý tlukot matčina srdce, její hlas.
Nebojte se nosit své děti. Dítě na matčině hrudi je ten nejzdravější obraz mateřství!